Торта со вишни, лесна за подготовка а воедно и многу вкусна

Вистинско уживање исто како што правеа нашите баби.

Состојки:
3 јајца
150 гр шеќер
200 мл јогурт

кора од лимон
150 гр брашно
50 мл масло
300 гр овошје (замрзнати вишни)

– шеќер во прав и ванилен шеќер
Подготовка:
Изматете ги белките, додајте го просеаното брашно со прашокот за пециво, кората од лимон, маслото, јогуртот и полека убаво соединете сè.

Обложете хартија за печење во плех 30×20 и истурете половина од тестото. Наредете го овошјето и покријте го со остатокот од тестото. Истурете одозгора повторно од овошјето. Се пече на 200 степени околу 50 минути.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *