Трикови за зајакнување на имунитетот на децата

Веке сме во екот на сезоната на вируси, кашлица па така секој родител размислува како да го зајакне имунолошкиот систем на своето семејство. Но, постои една категорија на луѓе кои имаат двојно искуство во одржувањето на здравјето на децата: тоа се мајки кои се и лекари. Затоа е вредно да го прашаме нивното мислење и искуство во овие есенски денови за да ги научиме нивните не толку тајни трикови и да ги заштитиме нашите семејства од болести.

Држете ги покриени четките за заби
Сигурно е многу важно децата да ги мијат забите два пати на ден, но четките за заби можат да бидат совршено почва за бактерии, а денталната хигиена може да влијае на други области од вашето здравје и имунитет. Знаеме дека устата е главна влезна точка за воздушни инфекции и дека членовите на нашите семејства можат да се заразат и да се инфицираат меѓусебно со миење на забите со валкани четки за заби доколку се остават незаштитени. Овој тип на вкрстена контаминација е нешто што можете да го избегнете со заштита на вашата четка за заби“, споделува д-р Даниеле Гилберт-Фаулер, педијатриски стоматолог.

Вклучете повеќе овошје и зеленчук во дневното мени
Да, звучи очигледно, но не може да се негира: на децата им треба свежо овошје и зеленчук за да го поддржат нивниот имунитет и да ги добијат потребните хранливи материи, советува педијатарот д-р Лиза Луис. Во текот на целата година, во секоја прилика внесувам овошје и зеленчук во исхраната на моето семејство. Ова се најдобрите природни градители на имунолошкиот систем што ги знаеме“. „Едно од моите деца е многу пребирливо за зеленчук. За него се трудам да бидам „подлабен“ готвач и да додавам зеленчук во рецептите и пијалоците. Понекогаш ме добива, но вреди да се трудиме да го одржуваме што е можно поздрав“, додава д-р Луис.

Научете ги како правилно да ги мијат рацете
Во случај да не сте ја слушнале статистиката девет милиони пати оваа година: редовно мијте ги рацете! И научете ги вашите деца како да го прават тоа правилно. Рачките на вратите, бирото и јавниот превоз се полни со бактерии и можат да пренесат вируси. „Редовно промовирам миење раце за сите членови на семејството. Можеби звучи како клише, но миењето раце е најдобрата одбрана од ширењето на бактериите. Децата кои редовно ги мијат рацете ќе заболат многу помалку болести“, вели д-р Луис.

Научете ги да не ги допираат нивните лица
Ова е уште еден трик кој сите сме го слушнале многу пати. Бактериите (и вирусите) може да се шират низ целото лице од вашите раце, што може да влијае на вашиот имунолошки систем. Особено ако се плеткате со прстите во устата или ги допирате усните. Научете го вашето дете да не ги допира очите и устата и да не го трие носот. Сите бактерии на нивните раце може директно да се рашират на мукозните мембрани и брзо да се апсорбираат во крвотокот. Помага и да го потсетите вашето дете да користи марамче ако сака да си го избрише носот“, советува педијатарот д-р Алисон Мицнер.

Поставете време за спиење
Не дозволувајте детето да развие навика да гледа телевизија до доцна во ноќта. „Погрижете се вашето дете да спие доволно. „Спиењето е толку важно поради многу причини, а една од нив е дека недостатокот на сон може да влијае на имунолошкиот систем“, вели д-р Мицнер.
Ако не спиете доволно, поголема е веројатноста да се разболите ако сте изложени на вирус – а исто така е потребно подолго време да се опоравите ако се разболите“, додава таа.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *