ТУРСКИ БУРЕК КОИ СЕ ТОПНИ ВО УСТА: Се подготвува многу брзо во тавче

Турскиот специјалитет бурек ролати од тава е едно од омилените јадења на нашите простори. А ако ви кажеме дека можете да ги направите без користење на рерната и долга подготовка, сигурно ќе ви се допаднат.

Оваа неодолива варијанта на бурек се прави во тава, а можете да ја наполните со динстано мелено месо, спанаќ, компири и безброј други начини.
А ако ги прашате Турците – сирење и магдонос е идеална комбинација!

Состојки:

пакување со кора за пита
600 грама слатко и ситно сирење
2 цели јајца
нафта
100 грама ситно сечкан магдонос

Начин на подготовка:
Во длабок сад се матат јајцата, па се мешаат со сирењето и магдоносот. Корите за пита исечете ги на две половини, па половините пресечете ги дијагонално за да добиете триаголници.

Филот намачкајте го со лажица на поширокиот дел од триаголникот, па почнете да се тркалате кон потесниот во мини-пити. Свиткајте ги рабовите за да не истекува филот. Кога се тркалате блиску до врвот, намокрете го кракот на триаголникот со четка за полесно да се залепи, односно ролатот да не се одмотува.

Истурете го маслото во длабока тава, па спуштете ги колачињата во врело масло и пржете ги само неколку минути додека не добијат златна нијанса. Исцедете го на хартиени крпи за да се исцеди вишокот масло.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *