ТУРЦИТЕ ГИ ПРАВУВААТ НАЈСОЧНИ ШНИЦЛИ СПОРЕД СЛЕДНИОТ РЕЦЕПТ: Нивната тајна е во еден трик

Еден од најважните трикови за вкусна и сочна полнена шницла е да не користите мешано мелено месо, туку само еден вид. А освен тоа, турските готвачи добро ги зачинуваат пред да се пржат. Најчесто се служат со салата.

Состојки:

1 кг мелено месо
1 лажичка пиперка
1 лажичка мелена пиперка
1 лажичка слатка пиперка

1 лажичка ким
1 лажичка коријандер
1 лажица рендан лук
1/2 чаша магдонос
1 кромид

Исечете го кромидот и ставете го во водата. Во меленото месо додадете зачини, лук, магдонос и убаво измешајте. Процедете го кромидот и додадете го во смесата со месото. Добро измешајте, па со раце извадете и формирате топчиња, а потоа добро израмнете ги. Се пржат на загреано масло.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *