УШТИПЦИ ОД ЈАЈЦА И ЈАБОЛКА: Нема чекање тестото да нарасне … Најдобриот рецепт

Неодоливо тесто за кое ви се потребни состојки кои сигурно веќе ги имате дома.

Совршен десерт кој се прави лесно и брзо, од состојки кои секогаш ги имаат повеќето куќи, па не треба да одложувате вакво нешто додека не тргнете во шопинг.
Состојки:

1 јаболко 1 јајце 30 гр шеќер 3 лажици масло 80 мл млеко 150 гр брашно 8 гр прашок за пециво 40 гр суво грозје рендана кора од лимон

Подготовка: Јаболкото излупете го и излупете го, па исечкајте го на помали коцки. Едно цело јајце измешајте го со шеќер и убаво изматете со рачна материја. Додадете три лажици масло, соединете и истурете млеко. Просејте го брашното и полека додајте го во смесата заедно со прашокот за пециво. Матете додека не добиете мазно тесто.

Додадете суво грозје и јаболко и добро измешајте. Додадете ситно изрендана кора од лимон. Со лажица земајте помали топчиња и истурете ги во добро загреано масло. Печете од двете страни додека не добијат златна кора. Пред сервирање, по желба посипете ги со шеќер во прав.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *