Чај кој лечи над 50 болести: Пијте по една шолја секое утро за витко и здраво тело! (РЕЦЕПТ)

Овој неверојатен чај кој лечи над 50 болести се состои од дури пет состојки:

Куркума, Лековитите својства на куркумата во моментов се доста популарни. Соединението куркумин го намалува воспалението, се бори со ракот и му помага на срцето да го одржи здравјето.
Ѓумбир Ѓумбирот ја ублажува мигрената, има антивоспалителни својства и помага во борбата против ракот.
Цимет Овој зачин го намалува и регулира шеќерот, лекува вирусни инфекции како настинка, грип и кашлање.

Кардамон Ако сакате да спречите згрутчување на крвта, користете кардамон. Овој зачин го одржува здравјето на крвните садови, ја забрзува циркулацијата на крвта, ги чисти бубрезите.

Мед, Медот се нарекува и најздравата храна на планетата. Тој му дава на чајот пријатен вкус и е извор на енергија за телото , го зајакнува имунолошкиот систем.
Состојки : Половина лажица ѓумбир , половина лажица цимет , 1/6 лажица куркума , нотка кардамон , 500 мл вода , 1 лажица мед .

Подготовка : Земете 500 мл вода и оставете да зоврие на тивок оган. Кога водата врие додадете ѓумбир и цимет. А потоа куркума, карадмома и промешајте. Оставете го сето тоа да врие околу 5 до 10 минути . Оставете да се излади десет минути, потоа процедете го чајот и засладете го со мед.

Пијте го овој чај секое утро и ќе останете здрави и витки.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *