Чај кој ќе ви помогне да ѓи зајакнете телото и духот

Тибетски чај за долговечност -Пет состојки со магичен ефект врз телото

Еден од начините на кои Тибетанците ги зајакнуваат телото и духот е пиењето тибетски чај, кој смирува, го продолжува животот, го подига имунитетот и го чисти организмот. Тибетската медицина е еден од најстарите медицински системи во светот, а во својот третман се потпира на богата хербална аптека, медитација, диететски лекови, хербални и минерални облоги, како и алтернативни третмани. Еден од начините на кои Тибетанците ги зајакнуваат телото и духот е пиењето тибетски чај, кој смирува, го продолжува животот, го подига имунитетот и го чисти организмот.

Припрема
2 литри вода, 5 грама рендан ѓумбир, 2 лажици сок од лимон, 2 лажици домашен мед, прстофат мелен лут пипер и исто толку анасон.

Подготовка
Варете ја водата пет минути, а потоа изладете ја. Кога водата ќе се олади додадете ги ѓумбирот, сокот од лимон, медот, лутите пиперки и анасонот.
НАПОМЕНА: Вака приготвениот тибетски чај треба да се пие во голтки во текот на денот или една шолја пред секој оброк. Чајот можете да го пиете секогаш кога ќе почувствувате потреба да се смирите, но секој ден гответе свеж, не пијте го доколку имате остатоци од вчера.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *