ЌЕ СЕ ИЗНЕНАДИТЕ ОД ВКУСОТ: Чизкејк со рикота и боровинки (РЕЦЕПТ)

овесна снегулки – 1 лажиче.
ореви – 50 гр
путер – стопен 40 гр
датуми – 10 ЕЕЗ.
мед – 1 лажица масло.

КРЕМ
рикота – 250 гр
павлака – 200 гр
боровинки – 100 гр
вар – кора од 1/2 цитрус
мед – 3 лажици. (или друг засладувач по вкус)
чиа – 3 лажици.

За декорација
боровинки – за декорација
нане – неколку листови
За овој диетален чизкејк, прво направете ја основата.
Напржете ги овесот и оревите во сува тава неколку минути со постојано мешање. Потоа оставете ги да се изладат.
Сувите урми потопете ги во врела вода 10-15 минути за да омекнат. Потоа добро исцедете ја водата и ставете ги во блендер заедно со овесот и оревите. Накратко изблендирајте.
Додадете им стопен путер и мед и повторно изблендирајте. Треба да добиете леплива смеса.

Префрлете го во пружина со дијаметар од 18-20 цм.Израмнете и притиснете за да направите сунѓерче.
Основата на чизкејкот ставете ја во фрижидер 20 минути и за тоа време подгответе го кремот.
Во сад измешајте ги рикота сирењето и павлаката. Додадете мед по вкус или кој било друг засладувач по желба и ситно изренданата кора од половина лимета.

Ставете ги боровинките во бокалот на блендер и измешајте додека не се изедначи. Јас користев замрзнати боровинки (црвени и црни) кои ги одмрзнав и малку ги исушев.
Во смесата со млеко додадете го пирето од боровинки и семките од чиа и промешајте.
Истурете го кремот врз основата, украсете со уште малку боровинки, неколку листови свежо нане.
Чизкејкот со боровинки ставете го во фрижидер 5-6 часа, по можност преку ноќ, за да се стегне.
Вкусен, диетален и лесен чизкејк со рикота и боровинки, погоден за секој одмор во вашето семејство.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *