Чоколаден колач со кокос, готов за половина час

Aко го сакате вкусот на кокосот, пробајте го овој одличен и здрав рецепт за десерт кој сите ќе го обожаваат. Готов ќе биде за половина час.

Потребни состојки:

шолја кокосово брашно

три и пол лажички мед

2 лажички кокосово масло

половина лажичка екстракт од ванила

прстофат сол

половина шолја топено чоколада

лажичка масло

Подготовка:

Во блендер измиксајте го кокосот, медот, кокосовото масло, екстрактот од ванила и солта.
Обликувајте чоколатки и ставете ги во замрзнувач. Стопете ја чоколадата. Валкајте ја смесата од кокос во чоколадото, па повторно ставете ги во замрзнувач, а потоа во фрижидер.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *