ЧУДО ОД БИЛКА: Завиткајте ја ногата и почекајте еден час, БОЛКИТЕ НА ЗГЛОБОВИТЕ И КОСКИТЕ ЌЕ ИСЧЕЗНАТ!

Болните зглобови обично се предизвикани од некоја форма на воспаление и болката е многу изненадувачка. Постојат неколку лекови против болки кои можете да ги земете за да ја ублажите болката, но како што веќе знаете, овие лекови обично доаѓаат со сурови несакани ефекти кои можат да предизвикаат повеќе здравствени проблеми отколку само болки во зглобовите.

Можете да ја користите зелката како природен лек за ублажување на болки во зглобовите. Да, зелката може да се користи за ублажување на воспалението и болката што ги чувствувате во зглобовите и е ефикасна природна алтернатива за користење на конвенционални лекови. Зелката е богата со калиум, витамин Ц и К, а има одлични антивоспалителни и антиканцерогени својства.

Она што можеби не го знаете е дека зелката со векови се користи за лекување на модринки и отечена кожа. Значи, здравствените придобивки од овој зеленчук во третманот на воспаление и болка во зглобовите не се ништо ново.
Зелка – ефтин лек за многу болести

Најдобро е да се јаде зелка сирова или варена. За целите на третман, користете непрскана домашна зелка.
Суровата зелка, ако често се јаде, помага при анемија, депресија и анксиозност.

– Варената зелка е одлично средство за пролетна детоксикација.
– Зелката е богата со антиканцерогеното соединение синигрин, кое има својства против рак на простата и мочен меур.
– Тој е и одличен антиинфламаторно средство, па помага при воспалителни болести како артритис.
Сокот од зелка со мед е ефикасен за белодробни заболувања. Ги чисти дишните патишта, помага при астма.

– Во случај на заболување на грлото се препорачува сокот да се гаргара.

Познато е дека зелката се користи против чир на желудникот.

Ова може да се должи на состојката сулфорафан, која го елиминира H. Pylori. Содржи и глутамин, кој е неопходен за здравјето. Истражувањата покажаа дека е подобар лек против чир од антацидите. Дека сокот од зелка помага во лекувањето на чиревите покажа и експериментот на проф. од д-р Гарнет Чејни. Тој откри дека 2,5 децилитри сок од зелка ја намалува болката и лечи чир на желудникот и дуоденумот. Од 55 пациенти кои пиеле сок од зелка во експериментот, 95% се чувствувале подобро во рок од пет дена.

РЕЦЕПТ: Изрендајте половина килограм зелка, посолете и сок од лимон, оставете. Потоа процедете.

Секогаш пијте свеж сок. За целите на лекување, земајте три до четири чаши сок од зелка на ден, пред јадење.

Облоги од зелка

Лапата од зелка се средство за лекување на разни тегоби Може да се каже дека што и да ве мачи – ставете го на лист од зелка.
Зелката извлекува гној од раните и ги дезинфицира, па често се користи за бавно зараснување на рани.
Отстранете го центарот и вените од листовите зелка. Ставете го листот на погодената област и врзете ги сите слоеви така што цврсто стојат.
Менувајте го облекувањето три пати на ден.
Во случај на гнојни рани, дезинфицирајте ја раната додека ги менувате облогите. Во случај на посериозни болести, направете и внатрешен лек со сок.
Овие соединенија ја прават зелката одличен лек за лекување на состојби како што се; артритис, гихт и ревматизам.
Можете да користите облога од зелка за лекување на воспаление и болка.
Еве како се прави тоа.

Подготовка на домашна облога од зелка

-Алуминиумска фолија

– Газа

-Еден чекан за месо, шише вино или сукало

– Органска зелка

Подготовка и употреба
Отстранете го задниот лист од зелката и добро исплакнете.
-Следно, исушете го овој лист и отсечете ги стеблата. Ставете го листот на пултот и користете шише со вино или сукало за да го извадите сокот од листовите.
-Завиткајте ја зелката со алуминиумска фолија, па ставете ја во рерна и оставете ја неколку минути да се загрее.
-Поставете ја зелката на вашиот зглоб и користете завој или газа за да ја покриете зелката, а потоа подигнете го покриениот зглоб колку што можете повисоко.
-Оставете го компресот од зелка да делува на воспалението и болката на зглобовите 60 минути и повторете ја оваа постапка три пати на ден, користејќи свеж лист за секоја постапка.
-Следниот ден ќе забележите значителни подобрувања во вашата способност слободно да ги движите зглобовите без болка или непријатност.
-Можете да користите и ладна облога од зелка, се што треба да направите е да ја ставите зелката во фрижидер пред процесот на компресирање.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *