Шаварма со пилешко

Шаварма е еден од највкусните видови брза храна. Садот е едноставен, се состои од едноставни производи, но излегува неверојатно вкусен. Со сето ова, shawarma е лесно да се готви дома, особено со пилешко.

Шаварма со пилешко во пиво леб – општи принципи на готвење
Пилешко за shawarma може да ги земе, но најчесто ги користат филети од градите. Се сече, зачинети со зачини. Дома, само пржени во сува тава или со мала количина на нафта. Следно, подгответе свеж зеленчук, затоа што најчесто ја дополнуваат птицата. Обично се користи зелка, краставици. Домати, постојат многу вкусни опции со корејски моркови, таков чекор-по-чекор рецепт може да се најде само подолу.

Незаменлива компонента на shawarma е тенок ерменски лаваш. Пилешко со зеленчук е завиткано во него и мора да се додаде во сосот. Обично, киосци користат само мајонез, кечап или сенф во различни комбинации. Но, многу tastier се добива со додавање на зачини и лук, билки, сок од лимон.

Како да се свитка шаварма:

1. Се шири пита леб на масата, понекогаш размачкана со сос. Но, ако пополнувањето е многу влажно, тогаш подобро е да не го сторите тоа.
2. Слој од пилешко и растително полнење на едниот крај.

3. Свртете го блискиот раб на лебот од пита, скријте го полнењето.
4. Склопете ги страните навнатре.
5. Извртување на ролна.

Понекогаш се подготвува отворена шаврма, која едноставно се свитка како ролна. Друга опција – еден отворен раб, излегува еден вид на стакло. Затворената shawarma по готвењето може да се пржи во тава. Со отворено јадење нема да работи. Особено убав изглед на пита, кој се загрева на скара.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *