Што се случува кога јадете лук и мед на празен стомак

Се покажа дека лукот е исклучително корисен за подобрување на здравјето на срцето, бидејќи го намалува високиот крвен притисок и холестеролот, спречувајќи срцеви заболувања и ризик од срцева слабост. Исто така, може ефикасно да ги намали ефектите од атеросклероза.

Како дополнителен бонус, лукот може да ги олесни и вообичаените здравствени проблеми, вклучително и алергии на полен, патничка дијареа, настинки и грип, каснувања од инсекти и инфекции со квасец.

Редовното консумирање лук може да ги намали симптомите на остеоартритис, дијабетес и зголемена простата.
Покрај тоа, лукот може да го зајакне вашиот имунолошки систем и да ја подобри способноста на телото да ги елиминира токсините. Во комбинација со ѓумбир и кромид, лукот може да ја поддржи детоксикацијата од хемотерапијата.
Како да користите лук

Како што споменавме претходно, јадењето сиров лук е многу покорисно отколку да го јадете варен бидејќи неговата активна состојка, алицин, останува во својата природна (најздрава) форма.
За оптимални здравствени придобивки, јадете лук 15 минути пред оброк. Ова ќе ги активира хемиските реакции кои го прават алицинот полесно да се апсорбира од вашето тело.

Бидејќи лукот е познат по својот силен вкус, одличен начин да се уништи тој вкус е со мешање на лукот со мед:

– Исечкајте 2-3 чешниња лук.
– Измешајте го ова со 1 лажичка мед.
– Пијте го овој лек секој ден.

За седум дена ќе се чувствувате многу подобро и посилно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *