Јајца од препелица: Кои се хранлива вредност и придобивки од нив

Ако сакате пилешки јајца, ќе ви се допаднат и јајцата од препелица. Тие се помали, но со поголема хранлива вредност.
Дотичните јајца од препелица се многу здрави и можат редовно да се вклучуваат во вашата исхрана. Тие се помали од пилешките јајца, но имаат сличен вкус. Во однос на хранливата вредност, тие се покалорични и богати со некои есенцијални минерали. Тие можат да бидат одлични помагачи во спречувањето на недостатоците. Пред да започнете со читање, треба да се забележи дека за исхраната да биде здрава, мора да се обезбеди разновидност и рамнотежа. Клучно е да се воведе разновидна храна, како и да се консумираат истите калории кои се трошат секојдневно.
Јајца од препелица – информации за исхраната
Околу 5 јајца од препелица обезбедуваат околу 90 калории, со речиси 7 грама квалитетни протеини. Тие исто така содржат слична количина на липиди, а јаглехидратите се најмалку значајни макронутриенти.

Што се однесува до минералите, треба да се истакне следнава содржина во 100 грама (4 унци) производ:
1,65 милиграми железо
39,5 милиграми калиум
39,5 милиграми калциум
Тие содржат витамини како А, Д, фолна киселина и Б12. Поради оваа причина, нивната хранлива густина може да се смета за висока. Како и во случајот со кокошките јајца, нивното консумирање не е поврзано со промена на липидниот профил или со зголемен ризик од развој на срцеви проблеми.
Здравствени придобивки
Јајцата од препелица, благодарение на нивната содржина на протеини, можат да помогнат да се спречат промените во чистата маса. Нивните протеини со висока биолошка вредност, со сите есенцијални амино киселини, добро функционираат во однос на сварливоста.

Важно е да се обезбеди внес на најмалку 0,8 грама протеини по килограм телесна тежина на ден кај седентарен народ. Така вели една студија објавена во списанието Annals of Nutrition & Metabolism. Дополнително, овие јајца можат да помогнат во спречување на анемија. Ова се должи на присуството на железо и витамин Б12. Патологијата предизвикува хроничен замор и исцрпеност. Сепак, железото од храната не се апсорбира добро во цревата. Поради оваа причина, секогаш се препорачува да се комбинира со доза на витамин Ц, според истражувањето објавено во „Annals of the New York Academy of Sciences“.

Исто така, треба да се забележи дека јајцата од потполошки ќе помогнат да се спречи развојот на здравствени проблеми со видот. Ова се должи на концентрацијата на витамин А во нив. Оваа хранлива состојка се покажа како клучна за спречување на макуларна дегенерација поврзана со стареењето. Овој елемент може дури и да делува како антиоксиданс. Го неутрализира формирањето на слободни радикали и нивното последователно акумулирање во ткивата.
Како се подготвуваат јајцата од препелица?
Кога варете јајца од препелица, треба да следите процес сличен на оној што се користи за јајца од кокошка. Мора внимателно, едно по едно, да ги ставите во тенџере со вода и сол, оставајќи ги од 3 до 5 минути добро да се зготват внатре. По ова време, треба да се потопат во ладна вода неколку минути пред да се излупат.

Редовното вклучување во вашата исхрана е прилично лесно. Одлично се комбинираат со салати. Друга алтернатива е да ги испечете на скара со малку девствено маслиново масло. Комбинирајте ги со зеленчук и висококвалитетен извор на јаглени хидрати, како киноа или ориз.
Јајцата од препелица се многу здрави!
Јајцата од препелица се многу здрави и можат редовно да се вклучуваат во исхраната за да се обезбеди оптимален внес на храна. Не предизвикуваат штетни промени во липидниот профил и помагаат во покривање на дневните потреби од железо, селен и цинк. Сите овие минерали ќе бидат неопходни за внатрешна хомеостаза и промовирање на хормоналната рамнотежа.

Конечно, имајте на ум дека од витално значење е да консумирате доволно протеини на дневна основа. Вклучувањето на јајца, и препели и пилешко, е многу корисно во овој контекст. Ова ќе го спречи губењето на чиста маса што се случува со текот на годините.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *