20 намирници кои согоруваат маснотии кои можат да ви помогнат да се ослободите од „Карантин 15“

20 намирници кои согоруваат маснотии кои можат да ви помогнат да се ослободите од карантинот 15
Со толку многу луѓе кои работат од далечина, избегнувајќи ги спортските сали и грицкаат за удобност за време на тековната пандемија, губењето на тежината е несакана последица наречена „Карантин 15“. Ако сакате да се вратите во форма тогаш од суштинско значење е да додадете малку кардио, да ги преземете чекорите и да јадете здрава исхрана. Максимизирајте ги резултатите со овие 20 намирници кои согоруваат масти.

Аспарагус
Сакаме аспарагус на скара, не само поради вкусот, туку и затоа што аспарагусот содржи влакна, фолна киселина и витамини А, Ц и К. И тоа е само почеток! Аспарагусот исто така нуди аспарагин, амино киселина која му помага на телото да складира енергија во мускулите наместо маснотии, како и фруктоолигосахариди – диуретици кои поттикнуваат губење на тежината, според студиите.

Авокадо
Едно средно авокадо има околу 15 грама масти, но не дозволувајте таа бројка да ве одврати. Покрај антиоксидансите, бакарот, магнезиумот, манганот, ниацинот и рибофлавинот, авокадото е полно со здрави масти – такви што му помагаат на вашето срце и може да ја зголеми брзината на согорување на телесните масти. Високата содржина на влакна во авокадото исто така ве одржува сити и го намалува вашиот апетит!

Грав
Освен што се богати со влакна и протеини, гравот – особено белиот и бубрежниот грав – содржат отпорни скроб, што потенцијално може да го зголеми количеството маснотии што се користи за енергија и да спречи формирање на нови масни клетки.
Боровинки
Бобинките се полни со витамин Ц, калиум и растителни влакна, а тие ве заситуваат без дополнителни калории. Сепак, една студија од 2009 година сугерира дека боровинките, особено, може да влијаат на гените кои го регулираат согорувањето на маснотиите и складирањето на маснотии, веројатно поради нивните високи нивоа на антиоксиданси и антоцијани. Покрај слабеењето, боровинките можат да помогнат во намалување на холестеролот и контрола на нивото на гликоза.
Кардамон
Кардамонот е првиот од неколкуте зачини на оваа листа. Почитуван е поради неговата способност да ја намали надуеноста и да ја намали желбата, но студиите исто така сугерираат дека може да го зајакне метаболизмот и да го намали задржувањето на водата, а неговата содржина на мелатонин го поттикнува согорувањето на мастите.

Лути пиперки
Лути пиперките содржат хемиско соединение наречено капсаицин, кое освен што ја ублажува хроничната болка, може и да го забрза метаболизмот, да го подобри варењето и да го намали апетитот. Капсаицинот е исто така антиоксиданс!

Цимет
За едноставен (и вкусен!) зачин, циметот има широк спектар на придобивки. Може да го намали крвниот притисок и холестеролот, како и да ја зголеми функцијата и метаболизмот на инсулинот благодарение на неговите антимикробни и антипаразитски својства. Но, ве молам, не правете го предизвикот со цимет.
Кафе
Во ред, придобивките од кафето за слабеење може да делуваат само привремено (и технички е пијалок), но бројни студии сепак заклучија дека кафето со кофеин може да го зголеми вашиот метаболизам за 3-11%. Интересно, една студија сугерира дека ефектот на кафето се чинеше дека е најсилен кај послабите учесници – 29% во споредба со 10% кај дебели лица.
Јајца
Се сеќавате на сите лоши јајца за печат што ги добиваа? (Конкретно жолчките!) Како што се испостави, не само што веќе нема воспоставена врска помеѓу холестеролот во храната и нивото на холестерол во вашето тело, туку и жолчките содржат хранливи материи кои го поттикнуваат метаболизмот кои можат да помогнат во намалувањето на телесните масти и лошиот холестерол. Плус, тие се ниски во калории и богати со протеини, што ќе ве засити и ќе го поттикне растот на мускулите, доколку барате вистинска трансформација на изолација.
Риба
Некои од најдобрите извори на витамин Д се рибите, вклучувајќи лосос, туна, бакалар, харинга и сардина. Тоа е клучно бидејќи внесот на витамин Д е поврзан со губење на тежината во неодамнешните студии. Рибите се исто така нежен извор на протеини кои се богати со корисни омега-3 масни киселини.
Грејпфрут
Познатиот гонзо-новинар Хантер С. Томпсон го започнуваше секој ден со два грејпфрути (заедно со бројни недозволени супстанци што не можеме да ги спомнеме или одобриме овде) и излегува дека добриот доктор можеби се занимавал со нешто – барем со овошниот дел. Некогаш популарната диета со грејпфрут беше малку претерана, но многубројните студии го поврзаа редовното консумирање на грејпфрут со губење на тежината, а тие исто така содржат антиоксиданс ликопен, витамин А и витамин Ц.
Грозје
Нискокалорично и речиси без маснотии, грозјето е одлична закуска, додаток или додаток за салата. Тие се богати со витамин Ц, витамин К, антиоксиданси и ресвератрол, полифенол кој може да ги заштити болестите, да го забави стареењето и да промовира губење на тежината.
Грчки јогурт
Јодот промовира здрава тироидна жлезда, а ниското ниво на јод може да доведе до намалување на метаболизмот. Грчкиот јогурт не само што е цврст извор на јод, туку и текстурата и протеините ве одржуваат сити помеѓу оброците. Варењето на целиот тој протеин согорува дополнителни калории, затоа стремете се кон разновидност со малку масти или ниски шеќери за максимална ефикасност
Зелен чај
Според студијата на American Journal of Clinical Nutrition, зелениот чај промовира губење на тежината бидејќи содржи катехини, фитохемикалии кои можат привремено да го зголемат метаболизмот. Катехините исто така ги намалуваат масните клетки и еден специфичен вид, епигалокатехин галат.
Лиснати зелени
Мама беше во право: треба да ги јадеш зелените. Нема да се спуштиме на долгата листа на витамини и хранливи материи кои се наоѓаат во лиснатите зеленило (на пример, спанаќ, кељ, рукола, зелена салата), но вреди да се истакне вклучувањето на антоцијани кои спречуваат дебелина, како и фолна киселина, која помага во стабилизирање нивоа на инсулин. И, очигледно, сите овие придобивки доаѓаат со едвај калории.
Млеко
Во студијата спроведена од истражувачи од Универзитетот Мекмастер, учесниците кои пиеле млеко изгубиле речиси двојно повеќе маснотии од учесниците кои не пиеле млеко во период од 12 недели. Оние кои пијат млеко, исто така, добија повеќе мускули во истата временска рамка, што истражувачите го припишаа (заедно со согорувањето на мастите) и на протеините и на деветте есенцијални хранливи материи – вклучувајќи калциум, витамин Д и витамин Б3 – пронајдени во млекото. Да, ова вклучува обезмастено млеко, кое всушност било сортата користена во студијата.
Јаткасти плодови
И покрај нивната поголема калорична и масна содржина, јаткастите плодови, во умерени количини, апсолутно можат да бидат дел од здравата исхрана. Бадемите, оревите, боровите ореви и бразилските јаткасти плодови содржат аминокиселина Л-аргинин, која го стимулира метаболизмот, ја зголемува енергијата и го минимизира масното ткиво (маснотијата на стомакот) – сето тоа може да помогне во губење на тежината. Индискиот орев содржи и магнезиум што го регулира метаболизмот, а сите јаткасти плодови се богати со протеини, кои ве одржуваат сити и задоволни.
Маслиново масло
Многу луѓе се колнат во придобивките од консумирањето две лажици маслиново масло дневно, а нивните тврдења се поткрепени со научни студии. Екстра девственото маслиново масло (кое содржи многу здрави масти) го намалува крвниот притисок, го зголемува добриот холестерол и го одржува нивото на гликоза. Истражувањата, исто така, сугерираат дека три лажици маслиново масло дневно – кога се комбинираат со диета богата со овошје, зеленчук и цели зрна – може да го поттикнат губењето на тежината бидејќи ги намалува нагоните за глад.
Оцет
Некои луѓе се колнат во оцет – конкретно јаболков оцет – и во неговите здравствени придобивки. Познато е дека го намалува шеќерот во крвта, го намалува нивото на инсулин и промовира ситост, што доведува до зголемено губење на тежината во бројни научни студии. Единствениот недостаток? Чистиот јаболков оцет има вкус како најзабавен од стапалата. Обидете се да го измешате во прелив за салата или смути!
Лубеница
Бројни намирници содржат високо ниво на Л-аргинин – вклучувајќи ги и гореспоменатите јаткасти плодови – но лубеницата е меѓу најздравите. Освен Л-аргинин, лубеницата содржи и витамини А и Ц, а бидејќи е главно вода, истовремено е заситена и нискокалорична.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *