20 начини како да го подобрите вашиот сон

Спиењето е суштински дел од животот, но премногу луѓе се борат со доволно часови затворени очи секоја вечер. Има толку многу фактори кои придонесуваат за лош сон и состојби како несоница, и може да биде предизвик да откриете што точно ве спречува да го добиете потребниот одмор. Прелистајте го слајдшоуто за 20 начини како да го подобрите спиењето, од вклучување на PJ-и до инвестирање во машина за бел шум и многу повеќе.

Инвестирајте во маска за спиење
Дури и ако вашата спална соба е темна, светлината може да ѕирка низ прозорците и под вратите, што го нарушува вашиот сон. Инвестирајте во маска за спиење која добро ги покрива очите и е удобна за носење. За дополнителен поттик на релаксација, обидете се со пондерирана маска или со маска со смирувачки мирис како лаванда.

Намалете ја температурата
Идеалната средина за спиење е малку поладна отколку што вообичаено би сакале, а намалувањето на термостатот за само неколку степени е добар начин да ја направите вашата спална соба поудобна и попогодна за спиење. Ако навистина не сакате да го намалите клима-уредот, купете вентилатор кој истовремено ќе циркулира воздух низ просторијата и ќе дава бел шум.

Размислете за затемнување завеси
Темната соба е исто така важна за добар сон, а ако често ве будат светлата во или надвор од вашиот дом, затемните завеси можат да направат разлика во светот. Тие се евтини и доаѓаат во тони бои за да не треба да се грижите дека нема да одговараат на вашиот декор.
Користете тампони за уши за да ги блокирате досадните звуци
Можеби ќе биде потребно малку да се навикнете, но лесните спијачи можат да имаат огромна корист од спиењето со чепчиња за уши што можат да го блокираат шумот на партнерот што ‘рчи или бесната забава во соседната куќа. Пробајте неколку различни типови за да откриете кои најдобро одговараат на вашите уши и чувајте пар на ноќното масиче за тивок ноќен сон.

Инвестирајте во машина за шум
Ако приклучоците за уши не работат кај вас, машината за бел шум е и релаксирачка и може да помогне да се пригуши секој досаден амбиентален шум. Без разлика дали ќе изберете класичен бел шум, релаксирачки спа звуци или смирувачки звуци на летна бура, додавањето малку звук може да ви помогне да спиете подобро.

Престанете да го користите телефонот еден час пред спиење
Речиси сите се залепени за своите телефони 24/7 овие денови, а тоа може да има сериозно влијание врз вашиот сон. Купете старомоден будилник и оставете го телефонот да се полни во друга просторија и немојте да се чудите ако сонот ви се подобри. Како дополнителен бонус, ќе имате и помирно утро кое не започнува со веднаш проверување на доводите на социјалните мрежи.
Размислете за вежбање во вечерните часови
Малку физичка активност во вечерните часови, без разлика дали тоа е едноставно прошетка или хардкор тренинг во теретана, може да помогне да бидете сигурни дека сте убави и уморни кога е време за спиење.

Размислете за исфрлање на вашите миленици од кревет
Колку и да ги сакаме нашите крзнени пријатели, има научен доказ дека миленичињата може да имаат негативно влијание врз спиењето. Размислете да го исфрлите вашето домашно милениче целосно од спалната соба, или ако тоа не е опција, инвестирајте во мал кревет за домашно милениче што можете да го поставите во близина на креветот за Фидо да не ве разбуди среде ноќ.

Ослободете се од вашиот телевизор
Колку и да е забавно да се одморите во кревет за време на викендите и да гледате телевизија, тој екран може да влијае на вашиот сон. Ако се мачите да спиете откако сте ги гледале омилените серии, можеби е време да го ограничите гледањето ТВ само во дневната соба.

Обидете се со медитација
Докажано е дека медитацијата ја намалува анксиозноста и помага при релаксација, а токму тоа им е потребно на многумина од нас пред спиење. Размислете за апликација за медитација како „Calm“ или Headspace, или проверете ги медитациите за спиење на YouTube за мала помош за добар сон.

Поставете си време за спиење
Тоа е една од привилегиите да се биде возрасен, но ако останете будни предоцна може да има големо влијание врз вашата хигиена на спиењето. Поставете разумно време за спиење и направете план да се придржувате до него секој ден, дури и за време на викендите.
и држете се до ноќната рутина
Откако ќе го одредите времето за спиење, можете да го откриете најдобриот начин да се смирите. Некои луѓе сакаат да седат и да читаат еден час, додека други поминуваат време со семејството и се грижат за кожата пред да ја удираат вреќата. Размислете за релаксирачки начин да се смирите и држете се до него.
Размислете за користење на тракер за спиење
Фитнес уредите за носење како Fitbits и Apple Watches нудат вградени алатки за следење на спиењето, и иако не се 100 проценти прецизни, сепак се добри за да добиете идеја за вашите шеми на спиење и да останете на врвот на тоа колку спиете. добивање.

Најдете ѓи вистинските пижами
Премногу студено (или премногу топло) во текот на ноќта го прави речиси невозможно спиењето, а пижамите играат голема улога во наоѓањето на вистинското ниво на удобност. Ако спиете топло, држете се до памучни пижами кои се лабави и дишат, а ако ви е ладно навечер, додајте дополнителен слој изолација со фланелни пижами или долги џон.

Инвестирајте во квалитетни перници
Ако не можете да се сетите кога последен пат сте купиле перници, веројатно е време да купите нови. Десната перница треба да го потпира вратот и да ја држи главата. Ако често се будите со болки во вратот, размислете за цервикална перница која може да ви помогне да го стабилизирате вратот и да понуди подобар ноќен сон.

Направете го вистинскиот амбиент пред спиење
Неколку часа пред спиење, почнете да го претворате вашиот дом во простор кој е погостопримлив за спиење. Ако имате светла што се затемнуваат, спуштете ги на меко ниво и размислете да пуштате релаксирачка музика во позадина за да му помогнете на вашето тело да стане расположено за сон.

Обидете се со додаток за спиење
Додатоците за спиење, како што е мелатонин, се користат со децении за да им помогнат на луѓето да се одморат подобро, а тие би можеле да бидат корисни ако се борите со спиењето. CBD, исто така, станува популарна помош за спиење.

Исклучете го кофеинот
Кафето е вкусно, да, но ако го конзумирате предоцна може да влијае на вашата способност за добар сон. Многу експерти препорачуваат да се прекине консумацијата на кофеин до пладне или 14 часот. така што енергетската хемикалија сè уште не е во вашиот систем кога е време за спиење.

Не јадете пред спиење
Секој сака полноќна ужина, но јадењето предоцна може да значи дека варењето на вечерата може да ве спречи да имате мирен сон. Обидете се да престанете да јадете час или два пред спиење (освен ако не е медицински неопходно) и проверете дали тоа помага при немир во средината на спиењето.
Размислете за замена на вашиот душек
Ако сè друго не успее, она што стои помеѓу вас и добриот сон може да биде вашиот душек. Со текот на времето, душеците може да се поместат и попуштаат, создавајќи точки на притисок на телото кои предизвикуваат немирен сон и мускулна напнатост. Ако поминаа повеќе од околу осум години, веројатно е време да размислите за замена на вашиот душек.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *