Највкусната Баница со готови кори

Состојки
Фил:
3 јајца
малку сол
1 чаша (2дл) јогурт
1/2 чаша масло

1 чаша брашно
1/2 прашок за пециво
И повеќе:
500 гр кора за пита
200 гр шунка

200 гр сирење
100 гр сирење
кечап
оригано
сусам
Изматете ги јајцата, додадете малку сол, јогурт, масло, брашно и прашок за пециво.
Исечкајте ја шунката, изрендајте го кашкавалот, изрендајте го кашкавалот.

Пакетот кори поделете го на 3 дела, за три ролати, 5 кори за еден ролат. Слојна кора, фил (3 лажици), кора, фил, кора, фил, кечап, кора, сирење, шунка, оригано, кора, кечап, кашкавал.

Навивам. Направете уште 2 ролати така. Оставете 3 лажици фил за премачкување на кифличките.

Ставете ги ролатите во плех, подмачкан или обложен со хартија за печење, премачкајте ги со лажица фил и посипете ги со сусам.

Печете 35-40 минути во рерна загреана на 200 степени.

Покријте со крпа да се излади, исечете и послужете. Пријатно!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *