4 напитоци за енергичен почеток на денот

Изборот на вистинскиот пијалок наутро помага не само да се чувствувате енергично, туку и да ги задржите вашите црева здрави, изјави Џен Брунинг од Академијата.
Овие најмногу се препорачуваат од страна на нутриционистите се: вода, кафе, сок од домати и овошни шејк.

Водата треба да се пие наутро, бидејќи по спиењето телото се дехидрира. Помага во движењето на дигеститивниот систем и спречува проблеми со движењата на цревото и ослободување од токсините со измет.
Кафето исто така го стимулира варењето; покрај тоа, помага да се исчистат цревата и има позитивен ефект врз корисните бактерии. Експертите препорачуваат да не се додава шеќер или крем во кафето.

Сокот од домати содржи влакна, кои помагаат да се започне процесот на дигестија. Конечно, Шејкот и овошните коктели можат да се подготват со боровинка, ленено семе или чиа семе, во кој случај цревата ќе бидат збогатени со пробиотици.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *