4 ПРИЧИНИ ЗОШТО ДА СЕ ТУШИРАТЕ СО ЛАДНА ВОДА ДУРИ И ВО ЗИМА

Нема ништо посвежително од туширање. После долг и исцрпувачки ден, отстранувањето на целата насобрана нечистотија и напнатост се мие со топла вода и повторно се чувствувате свежи. Да, но веројатно ви недостасува студениот туш и тоа не е за потценување. Колку и да не сакате да замрзнувате во студените есенски и зимски денови, студениот туш има неверојатни придобивки дури и во ладното време. Вреди да се издржи студениот млаз неколку секунди, бидејќи носи неверојатни здравствени придобивки.

Повеќе енергија
Ако сакате да се будите енергично и освежено секое утро, земете ладен туш неколку секунди. Направете го тоа откако ќе се истуширате со топла вода. Промената на топол и ладен млаз го стимулира ослободувањето на норадреналин од симпатичкиот нервен систем. Тоа е невротрансмитер кој активира центри во мозокот кои ја зголемуваат енергијата и будноста.

Го подобрува расположението
Покрај тоа што ја зголемува вашата енергија, студениот туш го подобрува и вашето расположение. Норадреналинот, ослободен под студен туш, има позитивно влијание врз расположението. Ве прави помалку склони кон анксиозност, грижа и депресија.
Поради големата густина на ладните рецептори лоцирани на кожата, ладниот туш испраќа голема количина електрични импулси до нервните завршетоци. Овие сигнали стигнуваат до мозокот и имаат антидепресивно дејство.

Ја ублажува болката и воспалението
Термотерапијата секогаш помага при воспалението на зглобовите и кожата. Затоа, студените тушеви можат да ви помогнат да ја намалите болката, вкочанетоста, непријатноста и воспалението, кои што ја намалува можноста за нормална физичка активност.

За посилен имунолошки систем
Студените тушеви помагаат во зајакнување на имунитетот. Ова се должи на провокацијата на лимфниот систем и циркулацијата на крвта, кои ја стимулираат имунолошката одбрана и го прават имунолошкиот систем покомплетен, особено во есен и зима.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *