5 начини како правилно да ја користите лавандата како релаксатор

Со оглед на нејзините смирувачки својства, лавандата е одличен сојузник кога станува збор за контролирање на анксиозноста, стресот и главоболката. Откријте 5 начини на кои можете да ја користите лавандата како релаксирачки агенс во оваа статија. Лавандата е лековито растение кое луѓето го користеле уште од античко време за неговото смирувачко дејство. Поради својата пријатна арома, често се користи во ароматерапијата за контрола на стресот, несоницата и разни други вообичаени проблеми. Сакате да дознаете како да ја користите лавандата како релаксирачки агенс? Иако научниците сè уште проучуваат многу од придобивките на ова растение, постојат мали студии и непроверени податоци кои сугерираат дека лавандата може да го промовира целокупното здравје. Денес сакаме да споделиме 5 различни природни домашни лекови кои користат лаванда.

Со оглед на неговата употреба во природната медицина, лавандата се смета за „повеќенаменско“ растение. Иако на многумина им се привлечни боите и мирисот, растението нуди многу повеќе. Благодарение на ефектите од неговото есенцијално масло, делува како природен седатив и може да ублажи некои видови болка и непријатност.
Еве некои од неговите придобивки.
1. Лаванда како лек за главоболка
Лавандата може да помогне да се намали болката од главоболка кога нејзиното потекло е поврзано со прекумерен стрес и нервоза. Благодарение на неговиот ефект како благ седатив и неговите антиинфламаторни својства, помага да се намали напнатоста.
Состојки
1 лажичка цвет од лаванда
1 чаша вода
Подготовка:
Додадете ги цветовите од лаванда во чаша врела вода.
Покријте ја смесата и оставете ја да отстои 10 минути.
Вирус.
Начин на употреба:
Испијте ја чашата со инфузија од лаванда.
Предупредување: Бидете свесни дека може да предизвика поспаност. Затоа задолжително земете го пред спиење или кога можете да се одморите.

2. Лек за ублажување на менструалните болки
Студијата објавена во Журналот за алтернативна и комплементарна медицина сугерира дека маслото од лаванда помага во ублажување на непријатноста за време на менструацијата кај жените. Според статијата, локалното нанесување на лаванда, заедно со жалфија и роза, може да помогне да се намали сериозноста на менструалните грчеви.
Состојки:
10 капки есенцијално масло од лаванда
6 капки есенцијално масло од жалфија
10 капки есенцијално масло од роза
Начин на употреба:
Прво измешајте ги сите масла во плиток сад.
Откако смесата е готова, втријте ја во долниот дел на стомакот, нежно масирајте.
Повторете ако грчевите продолжат.

3. Релаксирачки лек за несоница
поради неговите седативни својства, луѓето го користеле ова растение стотици години како сојузник против несоницата. Можете да нанесете лаванда локално – како ароматерапија – и да ја користите во инфузии за да го поттикнете спиењето. Ова е особено корисно за оние кои страдаат од анксиозност и стрес.
Состојки:
10 капки есенцијално масло од лаванда
2 лажици кокосово масло
Подготовка:
Прво измешајте го маслото од лаванда со кокосовото масло.
Ако немате кокосово масло, можете да користите друго масло како маслиново или бадемово масло.
Начин на употреба:
Препаратот втријте го на кожата со помош на масажа.
Нанесете околу 20 минути пред спиење.
Доколку сакате, можете да подготвите инфузија од лаванда и да ја испиете пред спиење.

4. Мускулен релаксант од лаванда
Лавандата е одличен начин да ги опуштите уморните мускули додека се капете. Иако можете да го подготвите овој лек само со лаванда, ви препорачуваме да ги максимизирате неговите својства комбинирајќи го со камилица.
Состојки:
2 лажици цветови од камилица
3 лажици гел од алое вера
2 лажици цвет од лаванда
3 чаши вода
Подготовка:
Најпрво во тенџере со вода ставете ги цветовите од лаванда и камилица и почекајте течноста да зоврие.
Штом водата ќе почне да врие, намалете на вриење, додадете ја алое вера и оставете три минути.
Потоа тргнете го од оган и процедете.
Начин на употреба:
Додадете ја течноста во водата за капење.
Потопете во када 20 минути.

5. Релаксирачка лаванда за борба против стресот
Еден од најчестите релаксанти на лаванда е ароматерапијата за ослободување од стрес. Благодарение на неговите активни соединенија, есенцијалното масло од растението го регулира функционирањето на нервниот систем. Уште повеќе, има смирувачки ефект врз нашето тело.
Состојки:
10 капки есенцијално масло од лаванда
2 чаши вода
Подготовка:
Додадете 10 капки масло од лаванда во 2 чаши врела вода.
Начин на употреба
Користете ја пареата за да уживате во сесијата за ароматерапија.
Ако сакате, можете да го додадете есенцијалното масло во шише со спреј и да уживате во аромата.
Дали знаевте за сите овие медицински употреби на лавандата? Сега кога знаете, можете да ги искористите за да ја подобрите вашата благосостојба. Имајте при рака каква било форма на лаванда: есенцијално масло, цвеќиња, сапун итн. Можете исто така да додадете есенцијално масло во вашиот детергент за перење за да ја оставите вашата облека со суптилен мирис на лаванда!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *