5 несакани ефекти од јадење путер од кикирики

Дали сте самопрогласен љубител на путер од кикирики или едноставно го цените кремастиот намаз? Без оглед на тоа каде стоите (под претпоставка дека дури и ви се допаѓаат работите), путерот од кикирики го сакаат многу луѓе, поради што сметавме дека е неопходно да се отпакуваат потенцијалните несакани ефекти (не сите се лоши!) кои би можеле да ги имате од јадењето на вкусен путер од јаткасти плодови. Подолу, детално прикажуваме шест од овие несакани ефекти.

Изненадувачки несакани ефекти од јадење путер од кикирики
1. Рефлукс на киселина или горушица.
За жал, путерот од кикирики може да предизвика некои големи непријатности во градите и грлото. Зошто? Кикириките се повисоко во масти од некои други јаткасти плодови, што значи дека го влошуваат она што се нарекува долен езофагален сфинктер (LES), пакет на мускули кои изгледаат како размавта на крајот на вашиот хранопроводник. Масната храна може да предизвика ЛЕС да се релаксира – но не на добар начин. Потребен ви е вашиот LES за да останете силни и моќни бидејќи тоа е она што го затвора дното на вашиот хранопроводник и го штити од желудочната киселина. Така, кога мрсната храна го опушта вашиот ЛЕС, желудочната киселина може да навлезе во хранопроводникот, давајќи ви симптоми на рефлукс на киселина и горушица. Уф! Сепак, се додека го јадете путерот од јаткасто овошје во мали порции (околу 2 лажици по порција) во текот на неделата, може целосно да го избегнете овој проблем. Задолжително прочитајте ги 28-те најдобри и најлоши намирници за киселински рефлукс за повеќе идеи за тоа од која храна да избегнувате, како и од која храна да јадете повеќе!

2. Тешкотии при голтање.
Освен што земате премногу голема лажица путер од кикирики и имате чувство дека буквално не можете да голтнете без чаша вода во рака, има уште една причина зошто путерот од кикирики може да му отежни на вашиот хранопроводник да ја извршува оваа нормална функција. Може да имате мала алергија на кикирики, а да не го знаете тоа, што може да предизвика еозинофилен езофагитис (EoE). Да, тоа е залак. Според Клиниката Мајо, ЕоЕ е хронична болест на имунолошкиот систем која може да предизвика воспаление во ткивото на хранопроводникот и да го отежне голтањето. Алергиите на храна, заедно со други фактори на ризик, како што се алергиите на животната средина и астмата, може да предизвикаат развој на EoE. Покрај тоа, повторените напади на киселински рефлукс може да го влошат воспалението во хранопроводникот. Значи, ако обично добивате рефлукс на киселина после јадење путер од кикирики и исто така се чувствувате како храната да ви се заглавува во грлото, задолжително посетете гастроентеролог за да видите дали можете да се тестирате за алергии на храна и можеби ендоскопија.

3. Воспаление.
Кикириките имаат омега-6 масни киселини, кои можат да имаат воспалителен ефект врз телото ако имате премногу од нив. Како што претходно ни кажа Сиднеј Грин, MS, RD, „Иако е безбеден, па дури и корисен во умерени количини, проблемот со омега-6 е тоа што повеќето Американци консумираат повеќе [од него] отколку омега-3, што го отфрла здравиот сооднос. односот на омега-6 и омега-3 се наведнува повеќе кон 6, може да се појават повеќе воспалителни процеси во телото“. Омега-3 масните киселини, од друга страна, помагаат да се намали воспалението во телото, па затоа е важно да јадете повеќе од овие видови на храна (ореви, лосос, ленено семе, остриги) за да се осигурате дека воспалението во вашето тело е сведена на минимум. Ова е важно бидејќи хроничното воспаление може да има негативно влијание врз вашите ткива и органи ако не се реши.

4. Подобрено здравје на срцето.
Во исто време, бидејќи кикириките се богати со овие незаситени масни киселини, тие се многу подобра замена за храна која е натоварена со заситени масти (мислам, преработена храна и црвено месо). Маслото од кикирики е исклучително богато со олеинска киселина, за која се верува дека помага во одржување на добрите нивоа на холестерол (HDL) и крвниот притисок, кои се клучни фактори за оптимално здравје на срцето. Ова е особено случај кога кикириките се заменети со нездравите масти во вашата исхрана. Значи, да се одлучите за една лажица путер од кикирики со квадрат или две црно чоколадо е многу подобро отколку, на пример, да нанесете половина литар сладолед со полномасно ткиво.

5. Зголемување на телесната тежина.
Путерот од кикирики е калоричен, така што може да се здебелите ако јадете премногу од него – цело време. Запомнете, само две лажици путер од кикирики внесуваат нешто помалку од 200 калории. Имајте го тоа на ум додека го намачкате вашиот тост со путер од орев. Како што е случајот со повеќето видови храна, сè е во умерени количини, нели?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *