5 храни за подолг живот

Експертите советуваат да се додаде исхрана со полинезаситени киселини кои помагаат во одржувањето на убавината и здравјето.

Храната со високо ниво на антиоксиданти ве одржува млади.
Овде можеме да ги истакнеме свежите билки, кои токму поради високата содржина на етерични масла и флавоноиди содржат токму оние антиоксиданти кои помагаат да се отстранат вишокот штетни супстанции од телото.
Исто така, според докторот, зеленчукот помага да се забави процесот на стареење. Истовремено, препорачуваат да не купува егзотични овошја, туку да им дава предност на зеленчукот познат на купувачот. Најкорисни во овој поглед се листопадниот зеленчук, рече ендокринологот. Во спанаќот и брокулата постојат голема количина на антиоксиданти и етеријални масла.

Нутриционистите исто така советувал да се додаде исхрана со полинезаситени киселини кои помагаат во одржувањето на убавината и здравјето. Тука спаѓаат и зеленчуковите масла, вклучувајќи маслиново масло, сусам и масло од тиквено семе.

Исто така, оние кои сакаат да ја задржат својата младост долго време, треба редовно да јадат мазна риба, како пастрмка, лосос, скуша, сардини. Медицинскиот лекар потсетува дека тие се богати со различни фракции омега-3.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *