50 ГОДИНИ НЕ ОДЕЛА НА ЛЕКАР: Баба открила рецепт, кој со години го штити своето здравје

Кога една наша читателка дознала за овој рецепт, веднаш решила да го проба со оглед на тоа што слушнала како не штити од разни болести.

Веднаш штом го проба, се увери дека навистина функционира, па сакаше да го сподели рецептот со сите нас, за да им помогне на луѓето да го зачуваат своето здравје. Луѓето најчесто одат на лекар поради настинки и грип.

Старица 50 години не отишла на лекар на преглед, бидејќи сето тоа време сама си го подготвувала овој напиток и го користи за зајакнување на имунолошкиот систем на организмот.
Со овој лек можете да се изборите со настинката, односно да го смирите воспалението и на крајот целосно да заздравите.
Помага и за ублажување на главоболки и кашлица. Многу лесно се подготвува, а неговата предност е што е многу вкусен.
Потребни состојки:

– чаша вода
– чаша шеќер
– 1/2 лимон
– една лажица мед
– лажица ѓумбир во прав
– една лажица каранфилче
– шеќер во прав

Подготовка:
Во еден сад измешајте ги водата и шеќерот, малку измешајте, па додадете го сокот од лимон и по една лажица мед, ѓумбир и каранфилче.
Оставете ја смесата да зоврие на тивок оган, а кога ќе почне да врие, намалете ја топлината и оставете ја да отстои уште 20 минути додека мешате.

Смесата што треба да ја добиете мора да биде густа и темна. Извадете го да се излади и потоа подгответе ги бонбоните. Подготвените бонбони ставете ги на плех во кој сте ставиле и хартија за печење.
Оставете ги да се изладат 20 минути, а потоа посипете ги со шеќер во прав. Ова е дефинитивно најдобриот начин да се победи настинката и грипот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *