7 причини зошто чуствуваме вртоглавица откако станеме, и кога треба да се јавиме на доктор

Ако почувствувате вртоглавица откако ќе станете, не туркајте низ неа. Одвојте неколку моменти да седнете или да се потпрете на ѕид за поддршка додека не се чувствувате доволно добро за да одите. Ненадејното менување на положбата може да предизвика пад на крвниот притисок, што може да доведе до вртоглавица. Други причини за вртоглавица при стоење вклучуваат дехидрација, одредени лекови, анемија
Веднаш разговарајте со лекар ако се онесвестите, имате проблеми со стоењето или имате постојана вртоглавица.

Дали некогаш сте станале премногу брзо и одеднаш сте почувствувале толку вртоглавица што сте морале да го фатите ѕидот или да седнете веднаш? Всушност, прилично е вообичаено да почувствувате кратка вртоглавица кога станувате. Ова чувство е генерално предизвикано од ортостатска или постурална хипотензија, специфичен тип на низок крвен притисок што се однесува на промена во вашето држење. Но, вртоглавицата која трае подолго од неколку секунди може да биде знак за нешто посериозно, вели д-р Харикиран Чекури, медицински раководител во ClinicSpots Holistic Healthcare. Вртоглавица при стоење може да влијае на секого, но најчеста е кај луѓе постари од 65 години, бидејќи крвните садови слабеат како што стареете. Послабите крвни садови значат дека вашите мозочни клетки не добиваат доволно кислород, што може да доведе до зашеметеност и несвестица, вели Ненси Мичел, регистрирана медицинска сестра и автор на AssistedLivingCenter.com.

Прочитајте седум причини зошто може да се чувствувате вртоглавица кога стоите, плус клучни знаци дека е време да се обратите до здравствен работник.

1. Пребрзо стоење
Потребен е дополнителен напор за вашето срце да пумпа крв низ телото кога ќе станете, во споредба со кога ќе лежите. Всушност, вашиот крвен притисок природно се менува врз основа на вашата положба со цел да се одржи хомеостазата, состојба на рамнотежа која им овозможува на многуте системи на вашето тело да функционираат правилно. Кога вашето тело ќе се навикне да функционира во одредена положба, менувањето на позициите може да го шокира вашиот систем, така да се каже, со моментално лишување од крв на мозокот. Благодарение на гравитацијата, вашата крв накратко се собира во долниот дел од телото кога ќе станете, а на вашето тело може да му бидат потребни неколку секунди, дури и една минута, за да се прилагоди. Сè додека вашата крв не продолжи да циркулира низ остатокот од вашето тело, вашиот крвен притисок може да варира, предизвикувајќи вртоглавица.

Што да направите следно: Ако обично се чувствувате зашеметено и вртоглавица кога станувате, овие совети можат да помогнат.  Движете се постепено со кревање на главата, рамената, а потоа опуштајќи се во седечка или стоечка положба, вели Чекури.
Дајте му време на вашето тело да се прилагоди, особено наутро кога вашиот крвен притисок е најнизок. На пример, може да ви помогне да седите на работ од креветот неколку минути пред да станете. Носете компресивни чорапи за да го зголемите протокот на крв во нозете.
Спијте со подигната глава на креветот или обидете се со клинеста перница која ви овозможува да се наведнувате на половината. Пијте чаша вода од 15 унца 20-30 минути пред да станете од кревет или пред да станете подолг временски период. Избегнувајте да стоите долго време за да спречите собирање на крвта во вашите стапала и да предизвика оток. Водете дневник за кога ќе почувствувате вртоглавица за да ги посочите можните причини.

2. Прегревање и дехидрација
Ако не пиете доволно вода, особено кога е жешко надвор, лесно може да се прегреете и да дехидрирате. Кога температурата на вашата околина се зголемува, вашиот крвен притисок природно се намалува, што доведува до чувство на вртоглавица и зашеметеност. Дехидрацијата сама по себе може да влијае и на способноста на вашето тело да ја регулира температурата – кога сте дехидрирани, помалку се потите, што го отежнува вашето тело да се олади. Помалку вода во вашето тело значи помалку вода во крвта, што може да предизвика вашиот крвен притисок да скокне или да падне. На краток рок, дехидрацијата може да го намали волуменот на крвта и да доведе до низок крвен притисок. Но, со текот на времето, дехидрацијата може да предизвика висок крвен притисок со тоа што ќе го поттикне вашиот мозок да ги стеснува вашите крвни садови. Што да направите следно: Останувањето хидрирано може да ви помогне да го регулирате крвниот притисок и да ја намалите вртоглавицата.

Обидете се со овие совети:

Пијте доволно вода секој ден: Експертите препорачуваат жените да консумираат околу 11,5 чаши или 92 унци, додека мажите треба да консумираат 15,5 чаши или 124 унци. Само знајте дека околу 20% од оваа вода доаѓа од храната што ја јадете.
Пијте дополнителна вода кога вежбате или при многу топло време.
Обидете се да додадете раствори за електролити како Nuun, Liquid I.V. или LMNT во чаша или две вода секој ден за да му помогнете на вашето тело да остане хидрирано.
3. Консумација на алкохол
Алкохолот може да ги оштети и стесни вашите крвни садови, да го намали протокот на крв и да го натера вашето тело да работи понапорно за да го регулира крвниот притисок. Како резултат на тоа, може да почувствувате мала вртоглавица кога стоите откако ќе испиете неколку пијачки.Оваа вртоглавица честопати наречена „вртење“ се случува затоа што пиењето алкохол може да ја промени густината на течностите во вашите ушни канали и да предизвика вртоглавица. Бидејќи ненадејната промена на положбата веќе влијае на крвниот притисок, додавањето алкохол во смесата може да ја зголеми веројатноста дека ќе почувствувате вртоглавица кога ќе стоите или легнете.

Што да направите следно: можете да се обидете да пиете кафе, да јадете нешто или да ги фокусирате очите на нешто во близина – но често, само треба да почекате да излезе ова чувство.За да избегнете вртења во иднина, обидете се да не пиете алкохол на празен стомак, бидејќи тоа може да ги влоши неговите ефекти врз вашето тело. Намалувањето на количината на алкохол што го пиете или целосното избегнување може да помогне во спречување на вртоглавица и потрајни несакани ефекти.
4. Енергично вежбање
Додека вежбате, вашите мускули го поттикнуваат протокот на крв во срцето. Кога одмарате, вашата крв има тенденција да брза назад кон вашите екстремитети. Овој наплив на крв, заедно со напорот на вашите бели дробови, значи дека може да почувствувате мала вртоглавица кога станувате или се движите после вежбање. Екстремното или интензивното вежбање, особено, може да го намали вашиот крвен притисок и да предизвика вртоглавица при стоење или промена на положбата, вели Чекури.

Примери за енергично вежбање вклучуваат:

Трчање или спринт
Возење велосипед
Кревање тежина
Кругови за пливање

Што да направите следно: Ако се чувствувате вртоглавица, гадење или имате заматен вид по тренингот, може да помогне:Одвојте неколку моменти да седнете и да го намалите пулсот.
Почекајте колку што можете подолго за да се туширате, бидејќи зголемувањето на температурата во вашата околина може дополнително да го намали вашиот крвен притисок.
Држете се до вежбите за кои не е потребно често да ја менувате положбата, особено ако имате низок крвен притисок.
Пијте многу вода пред и за време на вежбањето.
5. Лекови
Одредени лекови може да предизвикаат вртоглавица при стоење бидејќи го менуваат вашиот крвен притисок. Примерите вклучуваат: Лекови кои специфично делуваат на крвниот притисок, како што се диуретици, бета-блокатори или АКЕ инхибитори.
Лекови кои можат да предизвикаат низок крвен притисок како несакан ефект, како што е Прозак.
Лекови кои помагаат при лекување на уринарна ретенција, како што е тамсулозин (Flomax).
Бензодиазепини како што се диазепам (Valium) или алпразолам (Xanax).
Одредени антидепресиви, како што се трициклични антидепресиви или инхибитори на моноамин оксидаза (МАО).
Што да направите следно: Ако мислите дека вашата вртоглавица при стоење може да се однесува на лек што го земате, веднаш разговарајте со вашиот лекар – но продолжете да го земате додека вашиот лекар не каже дека можете да престанете. Ненадејното прекинување на препишаниот лек може да има сериозни здравствени последици.
6. Синдром на постурална ортостатска тахикардија (ПОСТ)
ПОСТ е потешка форма на ортостатска нетолеранција, состојба во која може да имате проблеми со стоењето без чувство на несвестица или вртоглавица. Ако имате ГАЗИ, вашето тело не може автоматски да го регулира вашиот крвен притисок, па постуралните промени може да предизвикаат долготрајна вртоглавица.

Други симптоми  на ПОСТ вклучуваат:

Палпитации на срцето
Скратен здив
Главоболки
Тресење или потење
Проблеми со спиењето
Што да направите следно: Ако ги забележите овие симптоми, најдобро е да закажете состанок со вашиот лекар што е можно поскоро. Тие можат да понудат повеќе насоки за одредување на основната причина.

Во меѓувреме, можете да преземете чекори за да ги минимизирате вашите симптоми со:

Пиење доволно вода.
Избегнувајте предолго стоење во исто време, особено во една положба.
Јадење мали, чести оброци.
Додавање повеќе натриум во вашата исхрана.
Обидувајќи се да се придржувате до редовен распоред за спиење.
Користете клинест перница кога спиете или подигнете ја главата од креветот ако е можно.
Практикување изометриски вежби, кои вклучуваат затегнување и ослободување на вашите мускули, пред да седнете или да стоите.

7. Моментални здравствени состојби
Некои здравствени состојби кои не се поврзани со крвниот притисок, како што се гастроинтестинални (ГИ), проблеми со внатрешното уво и хормонални промени, може да предизвикаат вртоглавица и вртоглавица при стоење, вели Чекури.

Други здравствени проблеми може да предизвикаат да се чувствувате вртоглавица кога станувате бидејќи тие вклучуваат пад на крвниот притисок. Примери за овие услови вклучуваат:

Срцеви проблеми
Состојби на тироидната жлезда како што е хипотироидизам
Дијабетес
Невролошки состојби, како што се деменција на телото Леви и Паркинсонова болест
Анемија
Што да направите следно: Најдобриот третман ќе зависи од вашата основна здравствена состојба. На пример, управувањето со нивото на стрес и практикувањето техники за смирување како медитација може да помогне да се намали гадењето и вртоглавицата предизвикани од проблеми со ГИ. Ако мислите дека вашата вртоглавица е поврзана со проблеми со внатрешното уво, од друга страна, лекар или специјалист за уво, нос и грло  може да ви помогне да добиете дијагноза и да ги објасните вашите опции за третман. Здравствениот работник секогаш може да понуди поголема поддршка со прецизно одредување на причините и можните третмани за сите загрижувачки симптоми што ги искусувате.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *