8 работи за кои науката предупредува дека го забрзуваат стареењето

Како што една нова студија потврдува дека премногу пиење навистина прави да изгледате постаро, Лиза Салмон ги разгледува и другите фактори на животниот стил кои исто така можат да придонесат. Нема бегање од стареењето – ниту треба да чувствуваме притисок да изгледаме како да сме го избегнале. Но, да изгледате многу постаро или помладо од вашата биолошка возраст не зависи од генетиката.

Начинот на живот навистина може да направи разлика во тоа колку години се чувствувате и изгледате. Д-р Ноел Јанг, соработник за клинички иновации за компанијата за домашно тестирање на крв Thriva, вели: „Иако нашиот животен век може да се зголемува, нашиот здравствен век – нашето време поминато во добро здравје – сè уште останува многу пониско од очекуваното.

„Хроничните болести, како што се срцевите заболувања и дијабетесот, кои во повеќето случаи се предизвикани од начинот на живот, се многу чести и се поврзани со побрзо стареење“. Јанг истакнува дека „овие состојби се поврзани со пократки теломери“ (структури што го покриваат крајот на нашите хромозоми и ги штитат од оштетување), но додава: „Добрата вест е дека усвојувањето одредени промени во животниот стил може да помогне да се спречат хронични болести и побрзо стареење. ги придружува“. Ова се осумте избори за животен стил што може да ве натераат да стареете побрзо.
Премногу пиење
Новата студија на Универзитетот Оксфорд откри нови докази дека алкохолот го забрзува биолошкото стареење, преку оштетување на ДНК. Експертите испитувале податоци од речиси 250.000 луѓе и откриле дека оние кои пиеле преку 17 единици алкохол неделно имале пократки теломери.

Водачот на студијата, д-р Ања Топивала вели: „Скратените теломери – понапредното биолошко стареење – ги зголемуваат ризиците од подоцнежните болести како Алцхајмерова болест, рак и срцеви заболувања. Очигледно, не можеме да ја промениме нашата генетика, но потенцијално можеме да го промениме нашиот начин на живот со намалување на пиењето, зголемување на вежбањето и прекинување на пушењето, доколку сакаме да го намалиме ризикот од побрзо биолошко стареење.

Сонцето
Различни студии покажаа дека сончевата светлина може да ја старее кожата – една француска студија од 2013 година од 2013 година покажа дека изложеноста на УВ е одговорна за 80% од видливите знаци на стареење на лицето.

Многу седење
Стануваме сè повеќе седечки, а како што старееме е потешко да изградиме мускули. Јанг вели дека губиме околу 1% од нашата мускулна маса секоја година од околу 35-годишна возраст, што нè става на ризик од остеопороза, изнемоштеност и паѓање со повреди како фрактури на колкот како што старееме.

„Затоа, бидете активни во вашиот секојдневен живот“, вели тој. „Обидете се со работи како одење од 4.000 до 6.000 чекори дневно или одење по скали. Вклучете се во некој тип на редовни вежби во кои уживате, како пливање, јога или спортување. Дури и едноставните промени како користење на стоечко биро може да ви помогнат да ги одржите вашите нозе и мускули силни“.

Пушењето
Се смета дека пушењето влијае на производството на колаген, протеинот кој ја одржува кожата здрава и еластична. Како што старееме, нашите тела произведуваат помалку колаген, поради што кожата почнува да попушта и да се брчки. Пушењето може да го забрза овој процес, предизвикувајќи предвремено стареење. Студијата од 2009 година од Центрите за контрола и превенција на болести, Атланта, откри четири фактори кои можат да помогнат во спречување на речиси 80% од хроничните болести често поврзани со стареењето. Истражувањето ги наведе овие како; никогаш да не пушите, да имате индекс на телесна маса помал од 30, да правите 3,5 часа неделно или повеќе физичка активност и да се придржувате до здрава исхрана со висок внес на овошје и зеленчук, леб од цели зрна и мала потрошувачка на месо. Слична студија од 2008 година од Универзитетот во Кембриџ покажа дека комбинирањето на здрави однесувања може да додаде 14 години во вашиот живот.

Лоша исхрана
Храната богата со влакна како зеленчукот, гравот, житариците и овошјето се поврзани со подолги теломери и подобрен животен век, објаснува Јанг, кој вели дека овие намирници се преполни со хранливи материи како витамините Ц и Е и бета-каротен, како и други антиоксиданси. Влакната што ги содржат се исто така важна хранлива материја која помага во регулирање на шеќерот во крвта, намалување на нивото на холестерол и одржување на здрав биом на цревата. „Вклучувајќи извори на здрави масти како риба, авокадо и јаткасти плодови се исто така важни“, вели тој. „Овие намирници многу се карактеризираат со обрасци на исхрана, како што е медитеранската диета, што можеби е причината зошто е особено корисна за вашето здравје“. Некои видови храна се поврзани со полоши здравствени резултати и пократки теломери. Тие вклучуваат храна како црвено и преработено месо и слатки пијалоци. „Најдобро е овие да се ограничат колку што е можно повеќе“, нагласува Јанг.

Да се ​​биде премногу под стрес
Долгорочниот стрес е поврзан со пократки теломери, а Јанг вели дека е добра идеја да се обидете и да управувате со стресот активно. „Можете да започнете со забележување на она што го предизвикува вашиот стрес со водење дневник, а терапии за релаксација како длабоко дишење, внимателност, медитација и вежбање како јога исто така можат да помогнат. Ако страдате од анксиозност, депресија или ПТСН, важно е да разговарате со вашиот општ лекар и да побарате соодветна помош“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *