8 хранливи продукти кои ќе го олеснат чуството на подуеност и запек

Бананите обезбедуваат здрава количина на влакна, кои делуваат како моќен природен лаксатив и помагаат да се елиминира отпадот. Зборуваме за запек ако нема празнење повеќе од 72 часа, има проблеми со дефекацијата или има многу малку или тврда столица. Секој човек има различни дневни навики во бањата, обликувани според возраста, тежината, исхраната и други фактори. Ако се појават драматични промени 3 или повеќе дена, тоа е запек.

Иако повеќето луѓе не го сметаат за сериозен проблем, вистината е дека запекот треба да се лекува навремено. Во спротивно, може да стане хронична. Во третманот на оваа состојба, секоја болест што може да ја предизвика може да се открие навреме. Во повеќето случаи, запекот е предизвикан од дехидрација, лоша исхрана или поради водење седентарен начин на живот. Понекогаш тоа може да биде симптом на посериозен здравствен проблем кој бара лекарска помош. Една од првите мерки што ја преземаат луѓето кои страдаат од запек се лаксативи од комерцијалната мрежа. Сепак, не ги препорачуваме бидејќи организмот може да стане зависен од нив и да се појават други несакани нуспојави. За среќа, некои природни лекови имаат благи лаксативни својства кои го подобруваат варењето и помагаат при запек.

1. Сок од алое вера
Алоето е едно такво растение кое има бројни здравствени придобивки – и внатрешни и надворешни. Секојдневното пиење на сокот од растението алое може да помогне природно да се исчисти дебелото црево и да се олесни елиминацијата на отпадот. Според податоците, токму компонентата на алое вера позната како алоин се бори против запек.

2. Јаболка
Една од најдобрите намирници за борба против оваа состојба е јаболкото. Ова овошје содржи пектин, супстанца која им помага на цревата да функционираат подобро. Јаболката, исто така, обезбедува многу влакна, кои се потребни за омекнување на столицата и стимулирање на отстранување на отпадот, според студијата спроведена од Медицинскиот факултет на Државниот универзитет во Охајо.
3. Банани
Бананите се вкусни плодови кои поддржуваат добро варење и го подобруваат движењето на дебелото црево. Тие обезбедуваат здрава количина на влакна, кои делуваат како моќен природен лаксатив и помагаат да се елиминира отпадот. Едно парче банана може да обезбеди 12% од препорачаниот дневен внес на влакна. Исто така, тие содржат фруктоолигосахариди, кои поддржуваат добри дигестивни процеси при стигнување до дебелото црево.

4. Зелен чај
Зелениот чај стана многу популарен со текот на годините како моќен антиоксиданс напиток со многу здравствени придобивки. Пиењето на овој чај го стимулира варењето и отстранувањето на отпадот насобран во дебелото црево.
Зелениот чај има и благо лаксативно дејство кое помага во борбата против запек.
5. Овесна каша
Луѓето кои често страдаат од запек треба да додадат повеќе овесна каша во нивното дневно мени. Овесот содржи јаглехидрати, витамини, минерали и влакна, кои придонесуваат за подобро севкупно варење и спречување на запек. Идеално, треба да јадете малку овесна каша за појадок, но можете да ја додадете во шејкови, супи, па дури и салати.
6. Ленено семе за запек
Лененото семе се карактеризира со силни лековити придобивки. Во голема мера, тие се должат на високата содржина на влакна и омега-3 масни киселини. Лененото семе има благи лаксативни својства. Тие ја подобруваат функцијата на цревата и чистењето на дебелото црево. Едноставно додадете 1 лажица ленено семе во чаша вода. Оставете го преку ноќ и испијте го наутро на празен стомак.

7. Маслиново масло со лимон
Комбинирањето на лековитите својства на маслиновото масло и лимонот создава природен лаксатив за подобрување на движењата на дебелото црево и борба против запек. Едноставно разредете го сокот од 1 лимон во чаша топла вода и додадете 1 лажица маслиново масло. Пијте секое утро на празен стомак.
8. Јаболков оцет и мед
Друга одлична комбинација што можете да ја направите сами е да разредете 1 лажичка јаболков оцет и мед во чаша вода. Смесата пијте ја 3 пати на ден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *