9 трикови за убавина кои ги користела Мерлин Монро

Иако поминаа 50 години од нејзината смрт, Мерлин Монро се уште важи за една од најубавите жени на сите времиња. Беше и остана препознатлива по русите локни, полните усни, насмевката, но и по беспрекорниот изглед кој многу го негуваше.
Со оглед на тоа што многумина се прашуваат која е тајната на совршениот изглед на оваа холивудска дива, решивме да ви откриеме девет трикови за убавина кои Мерилин ги користела.

1. Се криеше од сонцето
-Јас лично сум против силен тен бидејќи сакам светла кожа и коса – рекла еднаш Мерилин и покрај тоа што потемнувањето во тоа време било „во мода во Калифорнија“.
2. Сакаше многу специфична нијанса на руса коса
Ако некогаш сте се запрашале каква нијанса на коса бара на фризер, веројатно немаше да претпоставите дека станува збор за нијанса наречена „бел навлака за перница“. Според новинарката Памела Кеог, Мерилин ја избелувала косата на секои три недели на различен фризер. За да не се мие премногу, таа користела детска пудра секој втор ден наместо сув шампон.

3. Трик за полни усни
Тајната е во добрата употреба на розите. Нејзиниот шминкер ќе нанесе до пет различни нијанси на црвено, потемно однадвор и посветло одвнатре – за да создаде илузија на димензија и исполнетост.
4. Десет часа сон
Мерлин еднаш рече дека е многу спиечка и дека кога нема обврски, спие по десет часа.
– Недела е мојот единствен ден кога сум целосно слободен. Понекогаш ми требаат два часа да се разбудам бидејќи уживам во секој момент на поспаност – изјавила таа во едно интервју.

5. Спиела без облека
Познато е дека актерката не носела облека во кревет, наведувајќи дека пижамите и „морничавите ноќници“ и го нарушуваат сонот. Сепак, она што го носеше беа пет капки Шанел бр.5, парфем што толку многу го сакаше што го додаде во своите ледени бањи.
6. Се капела во ледена вода
Додека Вим Хоф и бројни спортисти ги популаризираа тушевите и купките со мраз, Мерилин ги користеше многу порано за да ја одржи својата кожа цврста и затегната.

7. Врвен дерматолог
Мерилин редовно одела кај познатиот унгарски дерматолог Ерна Ласло. Со оглед на тоа дека страдала од сува кожа, Ласло и препишал на актерката ригорозна рутина за нега на кожата која варирала во зависност од времето од денот и приликата. Нејзината вечерна рутина за нега на кожата започна со чистење со специјално масло, потоа нанесе специјална крема и ја исплакна, а потоа нанесе лосион.
8. Вазелин за сјај на кожата
Мерилин порано ставаше вазелин под основата за да и помогне на кожата да изгледа сјајно.

9. Вежби за зајакнување на градите
– Не би можела да поднесам тренинзи ако морам да се чувствувам премногу дисциплинирана поради тоа – рече таа за нејзиниот пристап кон вежбањето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *